

Een van ’s werelds invloedrijkste economen slaat opnieuw alarm over de koers van de financiële markten. Volgens haar stapelen de signalen zich op dat de sterke beursrally van de afgelopen jaren niet houdbaar is. Het zijn onder andere de torenhoge waarderingen van bedrijven in kunstmatige intelligentie (AI) die de markt volgens haar bijzonder kwetsbaar maken.
AI-hype drijft mogelijk zeepbel op de markt
Volgens Gita Gopinath, voormalig hoofdeconoom van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), is het slechts een kwestie van tijd voordat de bubbel in de financiële markten barst. Ze stelt dat de wereld “gevaarlijk afhankelijk is geworden” van Amerikaanse aandelen. Vooral huishoudens en buitenlandse beleggers zouden bij een crash zwaar getroffen worden.
Aandelenmarkten wereldwijd noteerden onlangs nieuwe recordniveaus: de Nasdaq Composite steeg tot bijna 23.120 punten, terwijl de S&P 500 de 6.764 punten aantikte. Ook de AEX presteert sterk en bereikte deze maand zijn hoogste stand ooit: 968,73 punten.
Gopinath voorspelt dat een beurscorrectie vergelijkbaar met de dotcom-crash van 2000 wereldwijd tot verliezen van zo’n 35 biljoen dollar kan leiden. Amerikaanse beleggers zouden volgens haar ongeveer 20 biljoen dollar aan vermogen kunnen verliezen, wat neerkomt op bijna 70 procent van het Amerikaanse bbp in 2024. Voor buitenlandse investeerders gaat het om een potentiële schade van 15 biljoen dollar, dat is bijna een vijfde van het mondiale bbp buiten de VS.
De situatie is volgens Gopinath echter ernstiger dan begin deze eeuw. Ter vergelijking: bij de dotcom-crash verloren buitenlandse investeerders circa 2 biljoen dollar, omgerekend naar huidige waarde zo’n 4 biljoen dollar. De toegenomen globalisering van kapitaalstromen vergroot het risico dat een Amerikaanse crash wereldwijd schade aanricht.
AI-bedrijven kunnen massaal onderuit gaan
De econoom wijst kunstmatige intelligentie (AI) aan als grote risicofactor. Techbedrijven investeren honderden miljarden dollars in AI, zonder dat er duidelijke tekenen zijn van hoe die investeringen zich gaan terugbetalen. Zo kondigde OpenAI plannen aan voor investeringen tot 850 miljard dollar, terwijl Meta tot 2028 zo’n 600 miljard dollar wil besteden aan AI-infrastructuur.
Er is sprake van een felle wedloop waarin bedrijven alles op alles zetten om hun voorsprong te behouden. Wie als eerste een doorbraak realiseert in geavanceerde AI, kan een enorme machtspositie veroveren, niet alleen financieel, maar ook geopolitiek.
Het zorgwekkende is dat AI op dit moment nog weinig oplevert voor bedrijven. Zo draait OpenAI momenteel met verlies. Volgens de Financial Times wordt er in 2025 een operationeel tekort van 7,8 miljard dollar verwacht, ondanks een omzet van 4,3 miljard dollar in de eerste helft van het jaar.
Gopinath sluit af met een waarschuwing en een advies. Beleggers moeten zich voorbereiden op een scenario waarin technologie-aandelen, en met name AI-bedrijven, die inmiddels 44 procent van de S&P 500 vertegenwoordigen, in waarde dalen.
Ze raadt aan om te diversifiëren en een deel van het vermogen te parkeren in traditionele veilige havens zoals goud, dat dit jaar ongekend presteert en op een stijging van 65,50 procent staat.
Claim vandaag nog €10 gratis en betaal geen handelskosten over de eerste €10.000!
Grijp deze unieke kans met Newsbit en Bitvavo door nu een account aan te maken via de knop hieronder. Stort slechts €10 en ontvang direct €10 gratis. Bovendien kun je 7 dagen lang zonder kosten handelen over je eerste €10.000 aan transacties. Start vandaag nog en profiteer direct van de groeiende populariteit van crypto!
Maak je account en Claim je €10 gratis.
Mis deze kans niet om direct te profiteren van de groeiende populariteit van Crypto!
Het bericht IMF-econoom waarschuwt: AI-hype kan leiden tot $35 biljoen crash verscheen eerst op Newsbit.