


De goudprijs bereikt recordhoogten, centrale banken slaan massaal in, en China lijkt in het geheim een dominante rol te spelen in deze verschuiving. Wat is er aan de hand?
China laat zich niet in de kaarten kijken
Volgens officiële cijfers van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zou China in september 1,24 ton goud aan haar reserves hebben toegevoegd. Deze data is afkomstig van de Chinese centrale bank, de People’s Bank of China.
Maar volgens analist Mike Haigh van Société Générale klopt dat beeld niet. Hij analyseerde Britse douanegegevens en ontdekte dat China diezelfde maand minstens 15 ton goud importeerde. Inmiddels zouden de totale aankopen al zijn opgelopen tot zo’n 250 ton.
Waarom houdt China deze aankopen geheim? Volgens goudexpert Dominic Frisby wil het land juist geen opschudding veroorzaken. Als markten weten dat er een koper actief is met zulke grote volumes, kan dat speculatie aanwakkeren en de goudprijs verder opdrijven. Precies dat wil China vermijden.
Anders dan bij olie, waarvan productie en transport wereldwijd nauwgezet worden gevolgd, zijn goudreserves lastig te traceren. De wereld is dus grotendeels afhankelijk van wat centrale banken zelf rapporteren.
Goud aandeel in nationale reserves stijgt flink
Centrale banken wereldwijd bezitten grote buitenlandse reserves, vaak bestaande uit valuta, staatsobligaties en goud. Volgens Deutsche Bank bestond begin 2025 zo’n twintig procent van die reserves uit goud. Inmiddels is dat opgelopen tot dertig procent. Dat komt niet alleen door extra aankopen, maar vooral door de explosieve stijging van de goudprijs.
De Amerikaanse dollar is met veertig procent nog altijd dominant. Maar als de goudprijs oploopt richting 4.100 dollar per ounce, zou het edelmetaal zelfs die positie kunnen overnemen.
Volgens Goldman Sachs is dat scenario niet ondenkbaar. De investeringsbank verwacht dat centrale banken in 2026 opnieuw grootschalig goud zullen toevoegen aan hun reserves, als bescherming tegen geopolitieke spanningen en economische risico’s. De bank voorziet dat de goudprijs daardoor kan stijgen naar 4.381 dollar. Dat is precies waarom auteur Robert Kiyosaki al jaren pleit voor goud als ultieme bescherming tegen financiële onzekerheid.
Goud als economisch wapen voor China
China’s obsessie met goud is geen toeval. Het edelmetaal speelt een sleutelrol in de strategie om de nationale munt, de Renminbi, kunstmatig zwak te houden. Door het enorme handelsoverschot zou de munt normaal gesproken flink in waarde stijgen. Maar dat wil China voorkomen, omdat een zwakke munt zorgt voor goedkope exportproducten en dus een concurrentievoordeel op de wereldmarkt.
Waar de Chinese centrale bank vroeger haar dollarinkomsten gebruikte om Amerikaanse staatsobligaties te kopen, gebeurt dat nu via een omweg. De staatsinkomsten worden verspreid over investeringsfondsen en staatsbanken, die het geld sluizen naar Amerikaans vastgoed, aandelen, bedrijfsobligaties én goud. Die strategie speelt zich grotendeels buiten beeld af, maar wordt steeds zichtbaarder.
Exclusief via Newsbit: ontvang 10 XRP cadeau – nog 3 dagen geldig
Maak nu een account bij Bitvavo en claim je gratis 10 XRP. Verifieer je gegevens en handel binnen 7 dagen voor minimaal 100 euro. Deze unieke welkomstbonus is alleen via Newsbit beschikbaar – en slechts 3 dagen geldig.*
Maak je account en Claim je 10 gratis XRP.
Sluit je aan bij meer dan 1,5 miljoen Nederlanders en maak een vliegende start met gratis XRP op Bitvavo.
Het bericht China koopt stiekem gigantische hoeveelheid goud – Wat is het plan achter de schermen? verscheen eerst op Newsbit.

