China beschuldigt de Verenigde Staten ervan in het geheim een enorme hoeveelheid bitcoin te hebben buitgemaakt van een beruchte Aziatische ondernemer. Het gaat om 127.271 bitcoin, vandaag goed voor zo’n 15 miljard dollar.
Deze munten zijn volgens Beijing niet via een gerechtelijke inbeslagname, maar via een hack in handen van de Amerikaanse overheid gekomen. De zaak kwam opnieuw in de schijnwerpers na de uitlevering van de Chinese zakenman Chen Zhi aan China, zo melden Chinese staatsmedia en Amerikaanse gerechtelijke documenten.
Altijd als eerste op de hoogte van het laatste nieuws – download de gratis crypto nieuws-app.
Verdwijning van 127.000 bitcoin roept vragen op
Chen Zhi, oprichter van het in Cambodja gevestigde Prince Holding Group, werd begin januari vanuit Cambodja overgevlogen naar Beijing. Hij wordt in China beschuldigd van het leiden van een grootschalig scamnetwerk dat actief was in Zuidoost-Azië.
Volgens Chinese staatsmedia verloor Chen eind 2020 in één klap meer dan 127.000 bitcoin nadat zijn mining pool werd gehackt. Destijds had die buit een waarde van ongeveer 4 miljard dollar. Chen zou wanhopig hebben geprobeerd zijn tegoeden terug te krijgen en plaatste duizenden berichten met forse beloningen, maar zonder resultaat.
Opvallend is dat het exacte bedrag in oktober 2025 opnieuw opdook. Toen maakte het Amerikaanse ministerie van Justitie bekend dat het 127.271 bitcoin had geconfisqueerd in het kader van een strafzaak tegen Chen. De VS noemden het een recordbeslag en koppelde het aan sancties tegen tientallen personen en bedrijven die gelinkt zijn aan Prince Group.
Chinese experts wijzen naar Amerika
Volgens een technisch rapport van China’s National Computer Virus Emergency Response Center bleef de gestolen bitcoin bijna vier jaar onaangeroerd. Pas medio 2024 begonnen de coins te bewegen, richting wallets die analisten later labelden als eigendom van de Amerikaanse overheid.
Een Chinese jurist stelde dat de Amerikaanse aanklacht nergens uitlegt hoe de toegangscodes zijn verkregen. Dat voedt de beschuldiging dat Amerikaanse hackers de bitcoin al in 2020 zouden hebben buitgemaakt en de latere inbeslagname slechts als dekmantel diende.
De Amerikaanse autoriteiten hebben tot nu toe niet gereageerd op die aantijgingen. Wel staat vast dat Chen de inbeslagname juridisch aanvecht. Tegelijkertijd blijft het stil over mogelijke compensatie voor de duizenden slachtoffers van de scams, terwijl het volledige bedrag publiek zichtbaar is op de blockchain en nu onder beheer van de Amerikaanse overheid valt.
Het bericht China beschuldigt Amerika van diefstal vijftien miljard dollar aan Bitcoin verscheen eerst op Crypto Insiders.

