De Fraudehelpdesk waarschuwt cryptobezitters voor een slimme babbeltruc. Oplichters bellen en doen alsof ze van De Nederlandsche Bank (DNB) zijn. Hun doel is om je crypto te stelen.

Alleen belangrijk cryptonieuws. Volg Crypto Insiders gratis via WhatsApp.

In het kort

  • Oplichters bellen en zeggen dat ze van De Nederlandsche Bank (DNB) met als doel crypto te stelen.
  • Via een truc lijkt het alsof het echte DNB-nummer het slachtoffer belt. Ze vragen software te installeren waarmee ze de computer overnemen.
  • Advies van de Fraudehelpdesk: Slachtoffers dienen direct op te hangen en nooit iemand op afstand toegang tot een computer te geven.

Hoe gaan de oplichters te werk?

De oplichters gebruiken ‘spoofing‘. Met deze techniek laten ze het echte telefoonnummer van DNB op het scherm van het slachtoffer verschijnen. Om hen te overtuigen, vraagt de nepmedewerker aan het slachtoffer om het nummer zelf op te zoeken op de website van DNB.

Vervolgens vertelt de beller dat er iets verdachts is gebeurd op de cryptorekening van getroffenen, bijvoorbeeld bij Bybit, zo schrijft de Fraudehelpdesk in de waarschuwing:

“De oplichter meldt dat er door iemand anders is ingelogd op het Bybit-account van de melder, mogelijk als gevolg van malware. In een paar gevallen werd een ander cryptoaccount [andere cryptobeurs, red.] genoemd.”

Onder het mom van hulp vragen ze vervolgens om het programma AnyDesk te installeren. Hiermee nemen de criminelen de computer volledig over. Soms wordt het scherm zwart, zogenaamd voor een ‘virusscan’.

Advies van de Fraudehelpdesk

De Fraudehelpdesk is duidelijk: krijgen Nederlanders zo’n telefoontje, dan dienen zij meteen op te hangen. Ook wordt geadviseerd nooit software te installeren omdat een onbekende dit vraagt en niemand op afstand toegang tot een computer te geven.

Nederlanders die er toch intrappen wordt aangeraden hun computer direct van het internet af te halen. Slachtoffers kunnen bij de Fraudehelpdesk terecht voor hulp bij de vervolgstappen.

Niet alleen via oproepen proberen oplichters mensen hun crypto af te pakken. Begin dit jaar ging er een Belastingmail rond waarmee oplichters gevoelige informatie van cryptobezitters probeerden te stelen.

Het bericht Fraudehelpdesk waarschuwt voor cryptoscam via neptelefoontjes van DNB verscheen eerst op Crypto Insiders.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!