nikkeinikkei
Zuid-Koreaanse Kospi en Japanse Nikkei stijgen fors bij beursopening.

Aziatische beurzen begonnen de week overwegend hoger. Beleggers lijken voorlopig door de nieuwe spanningen in het Midden-Oosten heen te kijken, ondanks nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran.

Vooral Zuid-Korea en Japan sprongen eruit. De Kospi steeg bijna 4 procent, terwijl de Japanse Nikkei 225 bijna 2 procent won. De bredere Topix-index klom 0,33 procent. In Australië bleef de S&P/ASX 200 vrijwel vlak. In Hongkong stond de Hang Seng juist bijna 1 procent lager, terwijl de Chinese CSI 300 licht steeg.

Zuid-Koreaanse Kospi en Japanse Nikkei stijgen fors bij beursopening. Bron: TradingView

Markt kijkt voorbij oorlogsdreiging

De stijging is opvallend, omdat de geopolitieke situatie juist verder verslechterde. Volgens CNBC sloegen de Verenigde Staten drie Iraanse olietankers aan nadat Amerikaanse oorlogsschepen doelwit zouden zijn geweest van ballistische raketten.

Daarmee blijft het risico op een bredere oorlog in de regio bestaan. Voor financiële markten draait het daarbij vooral om olie. Iedere escalatie rond Iran vergroot de kans op verstoringen van energiestromen, zeker via de Straat van Hormuz.

Dat is precies het risico waar beleggers de afgelopen weken mee worstelen. Hogere olieprijzen kunnen inflatie opnieuw aanjagen. Daardoor wordt het voor centrale banken moeilijker om soepel te worden, zelfs als de arbeidsmarkt tekenen van verzwakking laat zien.

Geen snelle nucleaire deal

De opmerkingen van de Amerikaanse energieminister Chris Wright maken het beeld niet rustiger. Volgens hem is het onzeker of er op korte termijn nog een nucleair akkoord met Iran komt. Hij zei dat het mogelijk niet draait om een deal, maar om het vernietigen van Iran’s vermogen om een kernwapen te ontwikkelen.

President Donald Trump heeft herhaaldelijk gezegd dat het voorkomen van een Iraans kernwapen een belangrijk doel is van de Amerikaanse campagne. Tegelijk blijft Washington officieel zoeken naar een diplomatieke oplossing.

De markt moet dus rekening houden met twee scenario’s tegelijk. Onderhandelingen én verdere militaire escalatie.

De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag gesloten vanwege een feestdag. Daardoor ligt de nadruk extra op Azië, Europa en de oliemarkt. De belangrijkste vraag is of beleggers de spanningen blijven negeren zolang de schade aan energiestromen beperkt blijft. Als olie verder stijgt, kan de rust snel verdwijnen.

Het bericht Aziatische beurzen kijken langs de oorlog heen, Kospi plust 4% verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!