
De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent grijpt steviger in op de obligatiemarkt. Het ministerie van Financiën wil bij de volgende terugkoopronde maximaal 6 miljard dollar aan langerlopende Amerikaanse staatsobligaties terugkopen. Dat is drie keer zoveel als de eerder aangekondigde 2 miljard dollar.
Toch reageerden beleggers teleurgesteld. De Amerikaanse 10-jaarsrente steeg na de bekendmaking verder en bereikte ongeveer 4,83 procent, het hoogste niveau sinds 2023. Beleggers hadden op een nog krachtigere ingreep gehoopt om de oplopende Amerikaanse rente af te remmen.
Bessent verdrievoudigt terugkoop naar 6 miljard dollar
Het Amerikaanse ministerie van Financiën trekt maximaal 6 miljard dollar uit om staatsobligaties met een resterende looptijd van tien tot twintig jaar terug te kopen. Dat is drie keer zoveel als de 2 miljard dollar die eerder was aangekondigd.
Met de terugkoop wil Bessent vooral de handel op de Amerikaanse obligatiemarkt soepeler laten verlopen. Banken en andere financiële instellingen kunnen moeilijk verhandelbare staatsobligaties verkopen aan het ministerie. Het vrijgekomen geld kunnen zij vervolgens gebruiken om nieuwe Amerikaanse staatsleningen te kopen.
Bessent benadrukt dat hij de rente op staatsobligaties niet rechtstreeks kan bepalen. Wel wil hij voorkomen dat plotselinge bewegingen op de obligatiemarkt uit de hand lopen en voor verdere onrust zorgen.
Toch stelde de verhoging naar 6 miljard dollar beleggers teleur. De verwachtingen waren de afgelopen weken flink opgelopen, nadat Bessent zelf had aangegeven dat terugkopen van meer dan 4 miljard dollar per operatie mogelijk waren.
“Ze hebben het bedrag verdrievoudigd, maar de markt reageert alsof het een teleurstelling is, omdat dit niet de enorme ingreep is waarop beleggers hoopten”, zegt Deutsche Bank-strateeg Steven Zeng.
Volgens Zeng heeft het ministerie daarmee ook een lastig precedent geschapen.
“Het is alsof het ministerie van Financiën dit monster zelf heeft gecreëerd en het nu moet blijven voeden.”
Amerikaanse 10-jaarsrente stijgt naar 4,83 procent
De reactie op de obligatiemarkt laat zien hoe groot de zorgen over de Amerikaanse staatsschuld en financieringskosten zijn. De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van tien jaar steeg woensdag met ongeveer 0,05 procentpunt naar 4,83 procent.
Vorige maand bereikte de 30-jaarsrente zelfs het hoogste niveau sinds 2007. Volgens Bessent ontstond toen het verhaal dat de Verenigde Staten uiteindelijk moeite zouden kunnen krijgen om hun schulden te betalen. Hij noemt die gedachte zelf “absurd”, maar erkent dat het sentiment de markt sterk beïnvloedde.
De hogere rentes hebben ondertussen gevolgen voor de rest van de economie. Zo zijn de Amerikaanse hypotheekrentes gestegen naar het hoogste niveau in meer dan een jaar.
Daarmee neemt ook de politieke druk toe. De stijging van de financieringskosten komt enkele weken voor de Amerikaanse congresverkiezingen in november.
Bessent kiest voor actievere aanpak
De uitbreiding van het terugkoopprogramma past bij de actievere aanpak van Bessent. Vorige maand verraste hij beleggers door het programma buiten de gebruikelijke kwartaalplanning van het ministerie uit te breiden.
Bessent noemt zijn aanpak een “Treasury twist”, een verwijzing naar eerdere acties van de Federal Reserve om de langere rente omlaag te krijgen.
Voor de overige zes geplande terugkoopoperaties van langerlopende staatsobligaties in het huidige kwartaal blijft het ministerie vooralsnog voorzichtiger. Daarbij bedraagt de maximale omvang minimaal 4 miljard dollar per operatie.
Of de actievere aanpak langdurig effect heeft, blijft onzeker. Krishna Guha van Evercore ISI wijst erop dat ingrepen op de obligatiemarkt op korte termijn effect kunnen hebben, maar dat uiteindelijk de onderliggende economische omstandigheden bepalend blijven.
De terugkoop van 6 miljard dollar is bovendien een maximum. Het ministerie hoeft niet het volledige bedrag te gebruiken. Bij eerdere terugkoopoperaties van langerlopende staatsobligaties kocht het ministerie echter bijna altijd het volledige aangekondigde bedrag terug.
Het bericht Bessent verdrievoudigt terugkoop naar $6 miljard, maar markt wil meer verscheen eerst op Newsbit.

