De cryptomarkt staat weer eens in de schijnwerpers, en dit keer draait het om een strijd tussen grootmachten. Zhang Ming, plaatsvervangend directeur van het Chinese National Laboratory of Finance and Development, komt met een stevige oproep in de Study Times: China moet de digitale yuan (e-CNY) versneld opschalen om de groeiende invloed van Amerikaanse dollar-stablecoins te counteren. Zijn betoog komt vlak nadat president Trump vorige week vol inzette op stablecoins om de dollar als wereldleider te houden. Dit geopolitieke schaakspel belooft flink wat vuurwerk.
Amerikaanse stablecoins: Een bedreiging voor China?
Zhang waarschuwt dat stablecoins zoals USDT en USDC, die aan de dollar zijn gekoppeld, de digitale valutamarkt domineren. “Als deze stablecoins de dollar nog sterker verankeren in de virtuele wereld, kan dat de hegemonie van de Amerikaanse munt flink verstevigen,” schrijft hij. En hij heeft een punt: met een marktkapitalisatie van meer dan $200 miljard dit jaar zijn dollar-stablecoins een serieuze speler geworden. Trump lijkt dat ook te zien. Vorige week zei hij dat deze munten de dollar als dé fiatvaluta zullen veiligstellen, en hij pusht het Congres om snel met wetgeving te komen. Een duidelijke move om de VS vooraan te houden in de digitale race.
China’s tegenzet: De digitale yuan opschalen
Zhang zit niet stil en pleit voor een flinke upgrade van de digitale yuan. Tot nu toe vervangt de e-CNY vooral M0 (fysiek contant geld), maar hij wil dat China doorgroeit naar M1 (contant plus zichtdeposito’s) of zelfs M2 (alles inclusief spaarrekeningen). “Alleen zo kunnen we het gebruik van de digitale yuan écht uitbreiden, zowel thuis als over de grens,” betoogt hij. Het idee? Meer bereik betekent meer adoptie, en dat kan de renminbi (RMB) eindelijk een serieuze internationale speler maken.
Maar daar houdt het niet op. Zhang mikt ook op Chinese stablecoins. “We moeten digitale tokens breder inzetten op online platforms en het krediet van de RMB koppelen aan wereldwijde toepassingen,” zegt hij. Denk aan integratie met Chinese techreuzen zoals WeChat of Alipay, maar dan met een globale twist. Als dat goed wordt aangepakt – met slimme ontwerpen en risicobeheersing – kan het de yuan een flinke boost geven en een antwoord vormen op de Amerikaanse stablecoin-dreiging.
Een bredere visie: Weg met de dollar-dominantie
Zhang gaat nog een stap verder: hij wil dat niet alleen China, maar ook andere landen hun eigen fiat-gedekte crypto’s ontwikkelen. “Een diverse mix van digitale valuta’s is beter dan een monopolie van de dollar,” stelt hij. Het is een oproep voor een multipolaire cryptowereld, waarin de VS niet langer de lakens uitdeelt. Voor China is dit geen klein spelletje: het land pionierde al met de e-CNY, maar die bleef tot nu toe vooral beperkt tot de retailsector. Nu Trump de stablecoin-kaart speelt, lijkt Zhang te zeggen: tijd om all-in te gaan.
Wat betekent dit voor de markt?
De timing is geen toeval. Terwijl Trump de dollar wapent met stablecoins, voelt China de druk om de yuan te internationaliseren. Projecten zoals mBridge – een samenwerking met onder meer de BIS en centrale banken uit de VAE en Saudi-Arabië – laten zien dat China al stappen zet voor grensoverschrijdende betalingen. Maar Zhangs pleidooi gaat verder: hij wil dat de e-CNY niet alleen een alternatief wordt, maar een echte concurrent. Of dat lukt, hangt af van hoe snel China kan schakelen en of de wereld klaar is om de yuan te omarmen.
Voorlopig is het een kat-en-muisspel. Trump mikt op dollar-dominantie via stablecoins, China countert met een bredere digitale yuan. Eén ding is zeker: de strijd om de toekomst van geld is in volle gang, en wij zitten eerste rij. Hou je ogen open, want dit gaat nog spannend worden!
Het bericht China wil digitale yuan uitbreiden als antwoord op Trumps stablecoin-push verscheen eerst op CryptoBenelux.