De Europese Centrale Bank (ECB) heeft twee groepen technologiebedrijven gekozen die banken en nationale centrale banken met het platform voor de digitale euro moeten verbinden. De eerste overeenkomst ondersteunt de proef die in de tweede helft van 2027 begint. De keuze betekent niet dat de digitale euro al is goedgekeurd.

In het kort:

  • Nexi en Deutsche Telekom vormen samen de eerste geselecteerde netwerkleverancier.
  • Telefónica en Indra vormen de tweede groep en moeten vanaf mei 2027 beschikbaar zijn.
  • Beide verbindingen moeten in 2029 klaar zijn voor een mogelijke uitgifte, maar daarover volgt later pas een besluit.

Twee routes naar hetzelfde betaalplatform

De geselecteerde bedrijven leveren de beveiligde verbindingen tussen betaalbedrijven, nationale centrale banken en het centrale platform. Via dat netwerk moeten verschillende onderdelen van de digitale euro straks informatie kunnen uitwisselen.

Volgens de ECB bestaat de eerste groep uit het Italiaanse betaalbedrijf Nexi en Deutsche Telekom. Hun overeenkomst ging op 28 september in. Nexi en Deutsche Telekom leveren in eerste instantie de netwerkverbinding voor de proef met de digitale euro. De tweede groep bestaat uit Telefónica en het Spaanse technologiebedrijf Indra. Die overeenkomst begint in mei 2027.

Met twee routes krijgen deelnemende betaalbedrijven een keuze voor hun aansluiting. Als de digitale euro later daadwerkelijk wordt ingevoerd, mogen zij volgens de ECB zelf bepalen via welke van de twee leveranciers zij verbinding maken.

Groep Dienstverleners Start
1 Nexi Payments S.p.A en Telekom Business Solutions GmbH 28 september 2026
2 Telefónica de España, S.A.U., Telefónica Global Solutions, S.L.U. en Indra Soluciones Tecnologías de la Información, S.L.U. mei 2027

Proef is nog geen besluit over uitgifte

De infrastructuurkeuze is een nieuwe praktische stap. Eerder zocht de ECB al webwinkels voor de proef. De test duurt twaalf maanden en is bedoeld om betalingen bij winkels, tussen personen en zonder internetverbinding te beproeven. Alleen geselecteerde partijen en medewerkers van centrale banken doen mee.

Voor Nederlandse consumenten verandert daarom nu nog niets. De Europese wetgeving moet eerst worden afgerond. Daarna beslist het bestuur van de ECB pas of de digitale euro werkelijk wordt uitgegeven. De centrale bank wil de techniek voor een mogelijke start in 2029 gereed hebben.

De netwerkcontracten maken die voorbereiding concreter, maar bieden geen garantie dat de digitale euro er komt. Wel laten ze zien dat de ECB niet alleen regels en gebruikssituaties uitwerkt, maar inmiddels ook de verbindingen bouwt waarlangs een Europese digitale betaalmunt zou moeten functioneren.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!