wall streetwall street

De Amerikaanse aandelenmarkt kan volgens Wall Street-veteraan Ed Yardeni nog jarenlang verder stijgen. Toch heeft de uitgesproken optimist een opvallende waarschuwing voor beleggers die nu alsnog willen profiteren van de AI-rally. Individuele AI-aandelen zou hij voorlopig links laten liggen.

Dat is opvallend, want Yardeni is juist bijzonder positief over de Amerikaanse economie en aandelenmarkt. Hij verhoogde zijn koersdoel voor de S&P 500 dit jaar al drie keer en denkt dat de sterke beursjaren nog niet voorbij zijn.

AI-hype is volgens Yardeni geen nieuwe internetzeepbel

De enorme belangstelling voor kunstmatige intelligentie roept herinneringen op aan de internetzeepbel rond de eeuwwisseling. Volgens Yardeni gaat die vergelijking echter maar gedeeltelijk op.

Tijdens de internetgekte werden beleggers vooral gedreven door FOMO, oftewel de angst om rendement mis te lopen. Waarderingen liepen daardoor extreem hard op. De verwachte koers-winstverhouding van de S&P 500 bereikte begin 2000 een record van ongeveer 25. Binnen de technologiesector liep die zelfs op tot ongeveer 55.

Nu ziet Yardeni iets anders gebeuren. Hij spreekt van FEMO, wat staat voor ‘fabulous earnings momentum’. Niet steeds hogere waarderingen, maar snel stijgende bedrijfswinsten zouden de beursrally aandrijven.

Dat verschil is volgens hem belangrijk. De koers-winstverhouding van chipbedrijven ligt rond 17, terwijl die van de brede markt ongeveer 20 bedraagt. Tegelijkertijd hebben analisten hun winstverwachtingen verhoogd. Yardeni ziet de huidige rally daardoor als duurzamer dan de internetzeepbel.

Toch betekent dat niet dat hij beleggers adviseert om massaal AI-aandelen te kopen.

“Ik zou nu niet in de AI-handel springen. Iedereen heeft AI-moeheid en het is te moeilijk om te zeggen wie wint, wie verliest en wie mogelijk wordt weggevaagd”, aldus Yardeni.

Wie toch blootstelling aan de sector wil, kan volgens hem beter kiezen voor een breed gespreid fonds dat de Nasdaq 100 volgt, in plaats van individuele bedrijven te selecteren.

Wall Street-veteraan ziet kansen buiten AI

Yardeni kijkt vooral naar bedrijven die kunstmatige intelligentie kunnen gebruiken om hun omzet te verhogen of kosten te verlagen. Financiële bedrijven en de gezondheidszorg kunnen daar volgens hem sterk van profiteren.

Ook industriële bedrijven vindt hij interessant. Grote technologiebedrijven investeren enorme bedragen in datacenters en andere infrastructuur die nodig is voor AI. Dat kan nieuwe opdrachten opleveren voor bedrijven die deze infrastructuur bouwen en onderhouden. Energie is de vierde sector waar Yardeni positief over is.

Zijn optimisme over de bredere aandelenmarkt blijft ondertussen overeind. Yardeni begon het jaar met een koersdoel van 7.700 punten voor de S&P 500. Dat verhoogde hij eerst naar 8.250 punten en vervolgens naar 8.400 punten.

De belangrijkste reden is volgens hem opnieuw de ontwikkeling van bedrijfswinsten. De resultaten over het eerste en tweede kwartaal waren sterk genoeg om analisten hun verwachtingen voor 2027 te laten verhogen.

Een recessie verwacht Yardeni voorlopig niet. Dat betekent volgens hem overigens niet dat aandelen niet tussentijds hard kunnen dalen. Ook zonder recessie kan een bearmarkt ontstaan, zoals in 2022 gebeurde.

‘Roaring 2020s’ kunnen nog jaren doorgaan

Yardeni geeft zijn scenario van aanhoudende economische groei en stijgende aandelenkoersen een kans van ongeveer 80 procent. Hij noemt dit al sinds 2020 de ‘Roaring 2020s’.

Er zijn volgens hem wel duidelijke risico’s. Vooral geopolitieke spanningen en een sterke stijging van de olieprijs kunnen roet in het eten gooien. Duurdere olie raakt consumenten en kan de inflatie opnieuw aanwakkeren. Centrale banken zouden daardoor gedwongen kunnen worden om de rente te verhogen.

Ook de enorme Amerikaanse staatsschuld staat op zijn lijst met risico’s. Toch ziet Yardeni nog geen reden voor paniek. Hij werd in de jaren tachtig bekend door de term ‘bond vigilantes’, waarmee hij obligatiebeleggers bedoelt die overheden kunnen straffen voor onverantwoord begrotingsbeleid door hogere rentes te eisen.

“Ik ben het er niet mee eens dat de rente langer hoog blijft. Ik denk dat vier tot vijf procent normaal is en ik maak me zorgen over een schuldencrisis wanneer de bond vigilantes zich daar zorgen over maken”, zegt Yardeni.

Ook goud blijft volgens hem interessant als bescherming binnen een portefeuille. Na de Russische invasie van Oekraïne en het bevriezen van Russische internationale reserves begonnen verschillende centrale banken meer goud te kopen en hun afhankelijkheid van de dollar te verminderen.

Yardeni verlaagde zijn koersdoel voor goud wel van 5.500 naar 5.000 dollar. Voor de aandelenmarkt blijft hij veel optimistischer. Beleggers die de rally tot nu toe hebben gemist, hoeven volgens hem niet automatisch achter de populairste AI-aandelen aan te rennen. Historisch gezien kunnen bullmarkten veel langer duren dan beleggers verwachten.

Het bericht Ed Yardeni waarschuwt beleggers: ‘Blijf nu weg van AI’ verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!