
De inflatie in de eurozone is in september harder opgelopen dan verwacht. Consumentenprijzen lagen 3,8 procent hoger dan een jaar eerder, tegenover 3,2 procent in augustus. Daarmee is de inflatie gestegen naar het hoogste niveau in drie jaar.
Dat zet de Europese Centrale Bank (ECB) verder onder druk. De centrale bank verhoogde de rente in september al met 25 basispunten. Door de aanhoudend hoge energieprijzen dreigt de inflatie langer boven de doelstelling van twee procent te blijven, waardoor nieuwe renteverhogingen nadrukkelijk in beeld blijven.
Energieprijzen jagen inflatie eurozone omhoog
De inflatie kwam met 3,8 procent iets hoger uit dan verwacht. Economen rekenden gemiddeld op 3,7 procent. Ook onder de oppervlakte blijft de prijsdruk stevig. De kerninflatie steeg naar 2,5 procent, terwijl diensten 3,2 procent duurder werden.
Vooral energie zorgt opnieuw voor extra inflatiedruk. De oorlog met Iran heeft de prijzen van olie en gas sterk opgedreven. In augustus lagen de energieprijzen in de eurozone al 14,3 procent hoger dan een jaar eerder.
De hogere inflatie is bovendien niet beperkt tot enkele landen. In de vier grootste economieën van de eurozone stegen de prijzen harder dan verwacht. Spanje springt eruit, met een inflatie van vijf procent.
ECB staat voor lastig rentebesluit
De hogere inflatie maakt het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) ingewikkelder. De centrale bank wil vooral voorkomen dat de energieschok overslaat naar de rest van de economie. Als werknemers hogere lonen eisen en bedrijven hun gestegen kosten doorberekenen, kan de inflatie langer hoog blijven.
De ECB verhoogde de rente dit jaar al twee keer, in juni en september. Na de laatste verhoging staat de depositorente op 2,50 procent. De centrale bank verwachtte toen dat de gemiddelde inflatie in 2026 zou uitkomen op drie procent.
Een nieuwe renteverhoging is echter nog geen uitgemaakte zaak. ECB voorzitter Christine Lagarde wees erop dat de sterk gestegen marktrentes de economie al afremmen. Daardoor kunnen investeringen en bestedingen afnemen, wat uiteindelijk ook de inflatie kan drukken.
De ECB kan daarom besluiten eerst af te wachten hoe sterk dat effect is voordat de rente opnieuw wordt verhoogd.
Het bericht Inflatie eurozone schiet naar 3,8 procent, hoogste in drie jaar verscheen eerst op Newsbit.

