micronmicron

Een bonus op het werk is altijd mooi meegenomen. Maar voor duizenden werknemers van de Amerikaanse chipfabrikant Micron in Taiwan gaat het om bedragen die bijna niet meer als een gewone bonus voelen. Productiemedewerkers kunnen een beloningspakket krijgen dat oploopt tot maar liefst 68 maandsalarissen.

Zelfs werknemers die aan de onderkant van de regeling vallen, krijgen omgerekend ruim 46.000 euro. Voor beginnende ingenieurs kan de totale beloning zelfs richting de 100.000 euro gaan.

Bonus kan oplopen tot bijna 100.000 euro

Micron heeft bekendgemaakt dat directe productiemedewerkers in Taiwan een totaal beloningspakket krijgen ter waarde van 35 tot 68 maandsalarissen. Hieronder vallen onder meer operators, technici en ingenieurs die in ploegendiensten werken.

Werknemers die vóór 29 augustus 2025 in dienst kwamen, krijgen binnen dat pakket bovendien een speciale contante bonus van 1 miljoen Taiwanese dollar. Dat is omgerekend ongeveer 27.000 euro.

Voor beginnende ingenieurs lopen de bedragen nog verder op. Hun gemiddelde totale beloning bedraagt ongeveer 3,4 miljoen Taiwanese dollar, omgerekend zo’n 93.000 euro. Daarvan wordt bijna 79.000 euro in contanten uitgekeerd. De rest bestaat uit aandelen.

Daar blijft het niet bij. Micron zegt werknemers voortaan ook jaarlijks aandelen toe te kennen. Volgens het bedrijf is dit het hoogste beloningsniveau dat het ooit heeft aangeboden aan directe productiemedewerkers in Taiwan.

Vraag naar AI-chips levert chipbedrijven miljarden op

Dat Micron zulke bedragen kan uitdelen, heeft veel te maken met de explosieve vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Vooral High Bandwidth Memory, kortweg HBM, is belangrijk voor krachtige AI-systemen.

Micron behoort samen met bedrijven als Samsung en SK Hynix tot de grote producenten van geheugenchips. De enorme investeringen in AI-datacenters hebben de vraag naar deze producten flink opgedreven.

Werknemers willen daar nu ook hun deel van zien. Dat gebeurde eerder al bij de Zuid-Koreaanse concurrenten van Micron. Samsung wist in mei een staking af te wenden nadat het bedrijf akkoord ging met een ruimere winstdeling. Daarbij wordt onder voorwaarden 10,5 procent van de operationele winst van de chipdivisie gebruikt voor speciale bonussen.

Bij SK Hynix werd eerder afgesproken om 10 procent van de jaarlijkse operationele winst te gebruiken voor prestatiebonussen. Door zulke regelingen vonden Taiwanese vakbonden dat werknemers van Micron achterbleven bij hun Zuid-Koreaanse collega’s.

Zelfs 68 maandsalarissen zijn mogelijk niet genoeg

Opvallend genoeg is de gigantische bonus van Micron nog geen garantie dat de rust terugkeert. Het bedrijf heeft ongeveer 15.000 werknemers in Taiwan. De vakbonden in Taoyuan en Taichung vertegenwoordigen samen bijna 10.000 leden.

Uit een interne peiling bleek dat meer dan 80 procent van de deelnemende vakbondsleden bereid was om te staken. Dat was nog geen officiële stakingsstemming, maar de boodschap richting Micron was duidelijk.

De vakbond vindt de nieuwe regeling nog altijd onvoldoende. Werknemers willen voor dit boekjaar een extra eenmalige bonus. Volgens berekeningen rond het voorstel van de vakbond zou de totale beloning gemiddeld kunnen uitkomen op ongeveer 83 maandsalarissen.

Daarnaast willen werknemers vanaf het volgende boekjaar structureel meedelen in de winst. Hun voorstel is om 15 procent van de operationele winst beschikbaar te stellen voor personeelsbonussen en deze ieder kwartaal uit te betalen.

Daarover is nog geen akkoord bereikt. De vakbond in Taoyuan heeft het nieuwste voorstel van Micron daarom afgewezen en houdt de mogelijkheid van een staking open. Voor een daadwerkelijke staking is volgens de Taiwanese wet nog wel een formele, geheime stemming onder de leden nodig.

Voorlopig draaien de fabrieken gewoon door. Er zijn geen berichten dat de productie van DRAM- of HBM-chips in Taiwan is stilgelegd of dat leveringen aan klanten zijn geraakt.

Het bericht Micron verrast personeel met bonus van minstens 46.000 euro verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!