

Wall Street begint oktober voorzichtig positief. De futures op de S&P 500 staan ongeveer 0,6 procent hoger, terwijl de Nasdaq-100 futures zelfs meer dan 1 procent stijgen.
Dat is bijzonder, want de Amerikaanse obligatierentes blijven fors stijgen. De 10-jaarsrente tikte woensdag opnieuw 5,3 procent aan en de 30-jaarsrente steeg boven 5,6 procent, het hoogste niveau sinds 2002. Toch lijken beleggers voorlopig bereid om daar doorheen te kijken.
Inflatie valt eindelijk mee
De belangrijkste meevaller kwam woensdag van de PCE-inflatie. De jaarlijkse inflatie kwam uit op 3,4 procent. Economen rekenden op 3,7 procent.
Dat is belangrijk, omdat de PCE-inflatie de favoriete inflatiemaatstaf van de Amerikaanse centrale bank is. Een lager cijfer vermindert de druk op de Federal Reserve om snel opnieuw de rente te verhogen.
Dat verklaart waarom aandelen ondanks de hoge obligatierentes relatief goed overeind blijven.
Waarom daalt de rente dan niet harder?
Dat is precies het interessante punt. Normaal gesproken zou een meevallend inflatiecijfer voor duidelijk lagere obligatierentes moeten zorgen. Maar dat gebeurde nauwelijks.
De 10-jaarsrente staat nog altijd rond 5,28 procent en de 30-jaarsrente rond 5,62 procent. Dat suggereert dat beleggers zich niet alleen zorgen maken over inflatie. Ook de enorme Amerikaanse staatsschuld en het grote aanbod van nieuwe staatsobligaties spelen steeds meer een rol.
De Amerikaanse overheidsschuld is inmiddels boven 40 biljoen dollar uitgekomen.
Nog geen fiscale crisis
Volgens TD Securities betekent dat overigens niet dat de Verenigde Staten direct op een schuldencrisis afstevenen. De gemiddelde looptijd van de Amerikaanse staatsschuld bedraagt ongeveer 5,9 jaar.
Dat betekent dat hogere marktrentes slechts geleidelijk doorwerken in de totale rentelasten van de overheid. Nieuwe schuld wordt duurder, maar niet alle bestaande schuld hoeft vandaag opnieuw gefinancierd te worden. De druk bouwt dus langzaam op.
Banenrapport wordt volgende test
Voor de markt verschuift de aandacht nu naar de arbeidsmarkt. Donderdag verschijnen de wekelijkse aanvragen voor een werkloosheidsuitkering. Vrijdag volgt het belangrijke banenrapport over september.
Sterke cijfers kunnen opnieuw zorgen voor hogere renteverwachtingen. Als de arbeidsmarkt sterk blijft en de economie nauwelijks afkoelt, krijgt de Federal Reserve meer ruimte om de rente hoog te houden. Zwakkere cijfers kunnen juist eindelijk voor wat verlichting op de obligatiemarkt zorgen.
Winstgroei houdt aandelen overeind
Voorlopig blijft één factor Wall Street helpen, namelijk de ijzersterke bedrijfswinsten. Volgens Wells Fargo laten bedrijven nog altijd verrassend sterke resultaten zien. Micron was daar gisteravond weer een goed voorbeeld van.
Dat verklaart waarom vooral technologieaandelen ondanks de hoge rente relatief goed blijven presteren. September was daar een goed voorbeeld van.
De Dow verloor 4,3 procent en de S&P 500 daalde 0,5 procent, terwijl de Nasdaq juist 1,9 procent steeg. De markt blijft dus sterk verdeeld.
Zolang bedrijfswinsten sterk blijven, kan technologie de hoge rente voorlopig nog dragen. Maar als de arbeidsmarkt opnieuw te sterk blijkt en obligatierentes verder stijgen, wordt die rekensom steeds moeilijker.
Het bericht Rente hoogste in 24 jaar, en toch koersen aandelen richting record verscheen eerst op Newsbit.

