
Apple staat woensdag voor een van zijn belangrijkste productlanceringen in jaren. Het technologiebedrijf presenteert naar verwachting zijn eerste opvouwbare iPhone, waarmee het ontwerp van de smartphone voor het eerst in bijna twintig jaar fundamenteel verandert.
Aan die stap ging volgens Bloomberg bijna tien jaar ontwikkeling vooraf. Het nieuwe toestel krijgt een groot opvouwbaar scherm en moet waarschijnlijk minstens 2.300 euro kosten. Sommige uitvoeringen kunnen zelfs richting 3.000 euro gaan. Daarmee neemt Apple een flinke gok: zijn klanten bereid zoveel te betalen voor een compleet nieuw type iPhone?
Tim Cook zette ontwikkeling op scherp
Apple onderzocht opvouwbare schermen en telefoons al jaren voordat Samsung in 2019 zijn eerste Galaxy Fold uitbracht. Rond 2020 kreeg het project echter meer prioriteit.
Tim Cook zag tijdens reizen door Azië steeds meer consumenten met opvouwbare smartphones van Samsung, Huawei en andere fabrikanten. Hij raakte ervan overtuigd dat Apple zelf met zo’n toestel moest komen en drong intern aan op een versnelling van de ontwikkeling.
Aanvankelijk onderzocht Apple onder meer een opvouwbare iPad mini die kon worden uitgeklapt tot een grotere tablet. Uiteindelijk verschoof de aandacht naar een product voor een veel groter publiek: de iPhone.
Dat leidde tot een van de ingewikkeldste hardwareprojecten uit de geschiedenis van Apple. Ingenieurs moesten onder meer de zichtbare vouw in het scherm verminderen, het scharnier betrouwbaarder maken en flexibel glas ontwikkelen dat dagelijks openen en sluiten aankan.
Apple koos uiteindelijk voor een geavanceerd scharnier van titanium en aluminium. Samen met glasproducent Corning ontwikkelde het bedrijf daarnaast speciaal beschermglas voor het flexibele scherm. Volgens Apple is de vouw daardoor aanzienlijk minder zichtbaar dan bij bestaande opvouwbare smartphones.
Opvouwbare iPhone kan richting 3.000 dollar gaan
Ook de prijs vormde jarenlang een belangrijk discussiepunt. Voor de Amerikaanse markt mikte Apple aanvankelijk op 1.999 dollar. Daarmee zou het toestel net onder de psychologisch belangrijke grens van 2.000 dollar blijven.
Dat plan lijkt inmiddels achterhaald. Volgens Bloomberg heeft Apple recent een Amerikaanse vanafprijs tot 2.199 dollar besproken. Vooral de hogere kosten van geheugenchips zouden ervoor hebben gezorgd dat de oorspronkelijke kostendoelen niet haalbaar waren.
Uitvoeringen met meer opslagruimte kunnen in de Verenigde Staten zelfs richting 3.000 dollar gaan. Wat de opvouwbare iPhone in Nederland gaat kosten, is nog niet bekend. Een directe omrekening naar euro’s geeft bovendien geen betrouwbare Nederlandse verkoopprijs, omdat Apple per markt verschillende prijzen hanteert en onder meer belastingen een rol spelen.
Ter vergelijking: concurrerende opvouwbare smartphones van Samsung en Google beginnen in de Verenigde Staten rond 1.899 dollar. Apple denkt ondanks de hoge prijs voldoende kopers te kunnen vinden. Inruilprogramma’s, abonnementen en gespreide betalingen moeten de aanschaf toegankelijker maken.
Zo blijft het feitelijk zuiver: Amerikaanse prijzen blijven dollars en je maakt voor de Nederlandse lezer expliciet duidelijk dat de Nederlandse prijs nog onbekend is.
Apple kiest voor opvallend breed scherm
De nieuwe iPhone krijgt naar verwachting aan de binnenkant een scherm van ongeveer 7,8 inch. Apple kiest daarbij voor een relatief brede beeldverhouding, waardoor het toestel vooral geschikt moet zijn voor video’s en het gelijktijdig gebruiken van meerdere apps.
Aan de buitenkant zit een kleiner scherm van ongeveer 5,5 inch. In dichtgevouwen toestand moet de telefoon ongeveer het formaat van een paspoort krijgen. Uitgevouwen lijken de verhoudingen meer op die van Apple’s Magic Trackpad.
Daar staan ook nadelen tegenover. Het toestel kan minder stevig zijn dan een traditionele iPhone en krijgt naar verwachting een minder krachtig camerasysteem en een kortere batterijduur.
Toch zijn de verwachtingen binnen Apple hoog. Analisten op Wall Street rekenen volgens Bloomberg dit jaar op ongeveer zeven tot tien miljoen verkochte exemplaren.
De markt voor opvouwbare smartphones is nog relatief klein. IDC verwacht dat er dit jaar ongeveer 22,9 miljoen exemplaren worden verkocht, tegenover meer dan een miljard smartphones in totaal. De verkoop van opvouwbare modellen groeit met naar verwachting dertien procent echter sneller dan de bredere smartphonemarkt.
Nieuwe Apple-topman krijgt direct grote test
De presentatie wordt tegelijkertijd het eerste grote optreden van John Ternus als CEO van Apple. Hij nam op 1 september het stokje over van Cook, die nu uitvoerend voorzitter is en woensdag vanuit het publiek zal toekijken.
Ternus was jarenlang verantwoordelijk voor de hardware van Apple en speelde een belangrijke rol bij het afronden van de opvouwbare iPhone. Nu moet hij consumenten ervan overtuigen dat de voordelen van het nieuwe ontwerp opwegen tegen de hogere prijs en technische compromissen.
De opvouwbare iPhone vormt bovendien het begin van een bredere reeks nieuwe producten. Apple werkt volgens Bloomberg onder meer aan een MacBook met touchscreen, slimme bril, AirPods met camera’s, een tafelrobot en een nieuw beveiligingssysteem voor woningen.
Voor Ternus begint die nieuwe periode woensdag met het product waar Apple bijna een decennium aan heeft gewerkt en mogelijk de duurste iPhone die het bedrijf ooit heeft verkocht.
Het bericht Tien jaar werk, 3.000 euro: woensdag komt de opvouwbare-iPhone verscheen eerst op Newsbit.

