
De Verenigde Staten en China hebben nieuwe productlijsten bekendgemaakt waarvoor de importheffingen omlaag kunnen. In totaal gaat het om ongeveer 60 miljard dollar aan handel tussen beide landen.
De stap volgt op de recente ontmoeting tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping. Voorlopig richten Washington en Beijing zich vooral op minder gevoelige producten, terwijl grotere conflicten over technologie en exportcontroles blijven liggen.
Lagere tarieven op honderden producten
De Verenigde Staten willen de tarieven verlagen op 77 productcategorieën uit China. Daaronder vallen onder meer speelgoed, huishoudelijke artikelen, sportproducten en vuurwerk.
China heeft op zijn beurt 1.619 Amerikaanse producten aangewezen die voor lagere tarieven in aanmerking komen. Het gaat onder meer om vlees, zuivel, graan, steenkool, hout en medische apparatuur.
Beide landen vertegenwoordigen daarmee ongeveer 30 miljard dollar aan handel per kant.
Ongeveer 90 procent van de producten binnen de regeling kan uiteindelijk terugvallen naar het normale meestbegunstigingstarief, zodra de binnenlandse procedures zijn afgerond.
De Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer zegt dat het vooral om niet gevoelige goederen gaat. Voor de Verenigde Staten moet de deal onder meer de toegang voor landbouwproducten en medische apparatuur tot de Chinese markt verbeteren. China krijgt lagere tarieven op bijvoorbeeld speelgoed en huishoudelijke producten.
Landbouw speelt belangrijke rol
Voor Amerikaanse boeren kan de overeenkomst een belangrijke impuls geven. Tarieven op onder meer tarwe, mais en sorghum moeten worden verlaagd.
Ook Amerikaanse steenkool valt onder het plan. China heeft eerder toegezegd de komende jaren meer Amerikaanse landbouwproducten en grondstoffen af te nemen.
Juist landbouw geldt als een gebied waarop beide landen relatief makkelijker afspraken kunnen maken. Conflicten over chips, kunstmatige intelligentie en exportbeperkingen zijn politiek en economisch veel gevoeliger.
De VS en China willen daarom een aparte landbouwgroep oprichten. De eerste bijeenkomst daarvan moet voor het einde van 2026 plaatsvinden.
Handelsbestand verlengd tot januari
De tariefverlagingen passen binnen een bredere poging om de handelsrelatie te stabiliseren. Washington en Beijing hebben hun handelsbestand verlengd tot januari en onderhandelen ondertussen verder over een groter akkoord.
De huidige deal blijft relatief beperkt. De producten waarop de lagere tarieven betrekking hebben vertegenwoordigen ongeveer 60 miljard dollar aan handel, terwijl de totale goederenhandel tussen beide landen vorig jaar rond 415 miljard dollar lag.
De grootste conflicten zijn daarmee nog niet opgelost. Technologie, exportcontroles en Taiwan blijven belangrijke breekpunten.
Voorlopig boeken de VS en China vooral vooruitgang op terreinen waar de politieke gevoeligheid kleiner is.
Het bericht VS en China verlagen tarieven op 60 miljard dollar aan handel verscheen eerst op Newsbit.

