Scott BessentScott Bessent

De Verenigde Staten en China hebben zondag in New York afspraken gemaakt om nauwer met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie. De twee landen willen meer informatie uitwisselen over gezamenlijke risico’s en mogelijke dreigingen rond AI. Daarnaast werd gesproken over handel en investeringen.

De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemde het overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng “zeer succesvol”. Ook vanuit China klonken positieve geluiden. Chinese staatsmedia omschreven de gesprekken als openhartig, diepgaand en constructief.

De timing is belangrijk. Later deze week ontvangt Donald Trump de Chinese president Xi Jinping in Washington. Het wordt het eerste staatsbezoek van Xi aan de Amerikaanse hoofdstad in meer dan tien jaar.

Tijdens die ontmoeting staan handel en technologie naar verwachting hoog op de agenda. Vooral kunstmatige intelligentie is uitgegroeid tot een belangrijk strijdpunt tussen de twee grootste economieën ter wereld. Tegelijkertijd laten de gesprekken van zondag zien dat Washington en Beijing op bepaalde AI-risico’s juist proberen samen te werken.

VS en China gaan rechtstreeks over AI-risico’s praten

Een belangrijk resultaat van het overleg is dat de Verenigde Staten en China voortaan rechtstreeks met elkaar willen praten over kunstmatige intelligentie. De twee landen willen meer informatie uitwisselen over gezamenlijke risico’s en mogelijke incidenten rond AI.

De Verenigde Staten hebben daarvoor voorgesteld om een meldingssysteem op te zetten. Daarmee kunnen Washington en Beijing elkaar waarschuwen wanneer zich belangrijke AI-incidenten voordoen die gevolgen kunnen hebben voor de nationale veiligheid.

Volgens de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent is meer transparantie belangrijk, omdat de VS en China momenteel de twee grootste AI-machten ter wereld zijn. De gesprekken moeten uiteindelijk leiden tot een beter begrip van de risico’s die beide landen willen voorkomen.

Dat betekent niet dat de technologische strijd tussen de twee landen verdwijnt. De Amerikaanse exportbeperkingen voor geavanceerde technologie waren volgens handelsgezant Jamieson Greer bijvoorbeeld geen onderdeel van het overleg.

De VS en China blijven daarmee grote concurrenten op het gebied van AI. Amerikaanse functionarissen beschuldigen Chinese bedrijven ervan Amerikaanse AI-modellen te gebruiken om hun eigen systemen sneller te verbeteren. Beijing wijst die beschuldigingen van de hand.

Handel moet andere bron van spanning verminderen

Naast AI spraken de delegaties uitgebreid over handel en investeringen. Beide landen proberen de economische relatie stabieler te maken voordat Trump en Xi elkaar ontmoeten.

Een belangrijk onderdeel daarvan is de zogenoemde Board of Trade. Via dit mechanisme willen de landen een groep producten aanwijzen die minder gevoelig ligt in hun handelsconflict.

Aan Chinese zijde kan het bijvoorbeeld gaan om consumentengoederen en relatief eenvoudige technologische producten. Vanuit de Verenigde Staten worden onder meer energie, landbouwproducten en medische goederen genoemd.

Washington en Beijing werken daarnaast aan het verlagen van handelsbarrières voor tientallen miljarden dollars aan producten. De gesprekken moeten voorkomen dat nieuwe handelsconflicten direct de bredere economische relatie tussen beide landen raken.

Een bestaande handelspauze, waarbij beide landen tarieven en exportbeperkingen hebben verlaagd, loopt in november af. Tijdens de gesprekken van zondag werd volgens de beschikbare informatie niet bekendgemaakt of die afspraak wordt verlengd.

Trump en Xi staan voor belangrijk overleg

De onderhandelingen van zondag moeten vooral de basis leggen voor de ontmoeting tussen Trump en Xi later deze week. Volgens Greer bereiden beide landen daarmee de weg voor een succesvolle ontmoeting tussen de leiders.

De belangen zijn groot. Sinds Trump en Xi elkaar in mei in Beijing ontmoetten, zijn de spanningen rond kunstmatige intelligentie verder opgelopen. De Verenigde Staten willen hun technologische voorsprong behouden, terwijl Chinese AI-bedrijven het verschil met Amerikaanse concurrenten proberen te verkleinen.

Trump benadrukte vorige week opnieuw hoe belangrijk die strijd volgens hem is. Hij zei dat de Verenigde Staten momenteel voorliggen op China en die positie willen behouden. Tegelijkertijd hebben Amerikaanse en Chinese functionarissen nu voor het eerst een specifiek kanaal opgezet om juist over gezamenlijke AI-risico’s te praten.

Daarmee gaan concurrentie en samenwerking voorlopig naast elkaar verder. De volgende grote stap volgt later deze week, wanneer Trump en Xi in Washington rechtstreeks met elkaar spreken over handel, technologie en de steeds belangrijkere AI-race.

Het bericht “Zeer succesvol” overleg effent pad voor Trump-Xi-ontmoeting verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!