US treasuryUS treasury

Obligaties worden weer aantrekkelijk voor beleggers die op zoek zijn naar een stabiel rendement. Waar staatsleningen jarenlang nauwelijks iets opleverden, ligt de rente op sommige obligaties inmiddels rond de vier procent. Dat biedt nieuwe kansen, zelfs wanneer de rente verder stijgt. Maar vooral een mogelijke rentedaling kan voor extra rendement zorgen.

Obligaties bieden weer aantrekkelijk rendement

De hogere rente heeft de obligatiemarkt veranderd. Beleggers kunnen opnieuw een behoorlijke vergoeding ontvangen voor het uitlenen van geld aan overheden en bedrijven. Daarmee vormen obligaties een interessanter alternatief voor spaargeld en risicovollere beleggingen, zoals aandelen.

Toch blijft de ontwikkeling van de marktrente belangrijk. Wanneer de rente stijgt, dalen doorgaans de prijzen van bestaande obligaties. Nieuwe leningen bieden dan immers een hogere vergoeding, waardoor oudere obligaties minder aantrekkelijk worden.

Dat betekent niet automatisch dat beleggers verlies maken. De rentevergoeding kan een deel van de koersdaling opvangen. Hoe groot dat effect is, hangt onder meer af van de looptijd en rentegevoeligheid van de obligatie.

Zo kan een rentedaling voor 9 procent rendement zorgen

Een rekenvoorbeeld laat zien hoe dat werkt. Stel dat een obligatie een jaarlijks rendement van vier procent biedt en een duration van vijf jaar heeft. Die duration geeft aan hoe gevoelig de obligatieprijs is voor veranderingen in de rente.

Stijgt de marktrente met een half procentpunt, dan daalt de obligatieprijs naar schatting met ongeveer tweeënhalf procent. De rentevergoeding van vier procent kan dat verlies compenseren. In deze vereenvoudigde berekening blijft een positief rendement van ongeveer anderhalf procent over.

Daalt de rente juist met één procentpunt, dan kan de obligatieprijs ongeveer vijf procent stijgen. Samen met de rentevergoeding ontstaat dan een mogelijk totaalrendement van negen procent. Het gaat om een theoretisch voorbeeld, geen gegarandeerde opbrengst.

Inflatie en overheidsschulden blijven risico

Of obligaties daadwerkelijk profiteren van een rentedaling, hangt sterk af van de economie. Een afnemende inflatie kan centrale banken ruimte geven om de rente te verlagen. Blijft de inflatie hardnekkig, dan kan die rentedaling juist langer uitblijven.

Daarnaast zorgen oplopende overheidstekorten voor onzekerheid. Overheden moeten mogelijk meer obligaties uitgeven om hun uitgaven te financieren. Dat grotere aanbod kan de marktrente opdrijven en bestaande obligaties onder druk zetten.

Het bericht Waarom obligaties nu weer aantrekkelijk zijn voor belegger verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!