ijshockeyijshockey
Screenshot van Bloomberg ETF-analist Eric Balchunas over de groeiende golf aan aanvragen voor NHL ETF’s, waarmee beleggers via futures kunnen inspelen op de prestaties van Amerikaanse ijshockeyteams.

Amerikaanse vermogensbeheerders willen een compleet nieuwe categorie beursfondsen lanceren. Inmiddels zijn meer dan honderd ETF’s aangevraagd die de prestaties van teams uit de National Hockey League (NHL) moeten volgen.

Daarmee komt de grens tussen traditioneel beleggen en sportweddenschappen steeds meer onder druk te staan.

Nieuwe golf aan NHL ETF’s op komst. (Bron: X/EricBalchunas)

De producten lijken op het eerste gezicht een eenvoudige manier om financieel in te zetten op je favoriete ijshockeyteam. In werkelijkheid werkt het ingewikkelder. Beleggers kopen namelijk niet rechtstreeks de prestaties van bijvoorbeeld de Carolina Hurricanes. Ze handelen via futures en speculeren daarmee vooral op de vraag of een team beter of slechter presteert dan de markt verwacht.

Meer dan 100 NHL ETF’s aangevraagd

De aanvragen volgen elkaar in hoog tempo op. Volatility Shares diende als eerste aanvragen in voor ETF’s die toekomstige NHL-indexfutures van CME moeten volgen. Daarna kwamen Roundhill en LeagueShares met vergelijkbare plannen.

LeagueShares gaat nog een stap verder. Het bedrijf heeft naast reguliere fondsen ook varianten aangevraagd met een dagelijkse hefboom van twee keer.

Veel details ontbreken voorlopig nog. Zo zijn de kosten van de fondsen niet bekendgemaakt. De constructie zelf is volgens de analyse niet bijzonder ongebruikelijk. ETF’s die futures gebruiken bestaan al jaren, bijvoorbeeld voor olie en andere grondstoffen.

Het grote verschil is dat daar doorgaans al een omvangrijke markt bestaat. Toen het bekende Amerikaanse oliefonds USO in 2006 verscheen, stapte het in een termijnmarkt met ongeveer 70 miljard dollar aan uitstaande contracten.

Bij de NHL-producten moet die markt praktisch vanaf nul worden opgebouwd. De CME-futures waarop de ETF’s zich richten bestaan volgens de bron nog niet en moeten pas eind september worden geïntroduceerd. De eerste aangevraagde ETF’s zouden vervolgens rond eind oktober van start kunnen gaan.

Beleggers wedden niet simpelweg op winst of verlies

De futures zijn gebaseerd op FutureSports NHL Team Indexes. Elk NHL-team begint een seizoen op 7.500 punten. Tijdens wedstrijden kunnen daar punten bijkomen of vanaf gaan.

Een doelpunt tijdens een powerplay in het reguliere seizoen levert bijvoorbeeld 10 punten op. Een tegendoelpunt met een speler minder in de play-offs kost 22,5 punten. Een wedstrijd zonder tegendoelpunten levert 50 punten op, terwijl een uitsluiting 10 punten kost.

Daarnaast worden iedere maand punten toegekend of afgetrokken op basis van onder meer doelpunten, geblokkeerde schoten en het veroveren van de puck. Dertig dagen na het einde van het seizoen wordt ieder team opnieuw op 7.500 punten gezet.

Dat maakt vergelijking tussen teams mogelijk, maar het systeem loopt niet gelijk met de officiële ranglijst. Volgens de bron eindigden vorig seizoen drie van de zestien teams die de play-offs haalden onder de basiswaarde van 7.500 punten. Washington miste juist de play-offs, terwijl het team boven die grens eindigde.

Een goede positie in de index betekent dus niet automatisch dat een team grote kans maakt op de Stanley Cup.

Voor ETF-beleggers wordt het nog ingewikkelder. Zij kunnen de index zelf niet rechtstreeks kopen, maar krijgen blootstelling aan futures. De prijs daarvan weerspiegelt al wat handelaren verwachten dat een team in de toekomst gaat presteren.

Stel dat de markt verwacht dat de Hurricanes sterk gaan presteren en een toekomstig contract daarom tien procent boven de actuele indexwaarde staat. Een belegger verdient dan niet automatisch geld wanneer het team goed speelt. De prestaties moeten nóg beter zijn dan wat al in de prijs is verwerkt.

Daarmee draait de handel vooral om verwachtingen. Een belegger zet feitelijk niet in op de stelling dat de Hurricanes winnen, maar op de gedachte dat andere marktpartijen de Hurricanes onderschatten.

Expert waarschuwt voor risico’s van sport-ETF’s

Juist daar ontstaan volgens de analyse verschillende problemen. Het belangrijkste is de vraag wie bereid is om de andere kant van de transacties in te nemen.

Volatility Shares erkent dit risico zelf in zijn aanvraag. Het bedrijf verwacht weinig tot geen natuurlijke commerciële partijen die de futures gebruiken om risico’s af te dekken. De handel kan daardoor worden gedomineerd door particuliere speculanten, algoritmische handelaren en een klein aantal professionele marktpartijen.

Dat kan volgens de aanvraag leiden tot grotere verschillen tussen koop- en verkoopprijzen en sterkere koersschommelingen. In een dunne markt kan zelfs de handel van het ETF zelf de prijs beïnvloeden.

Dat verschilt sterk van traditionele futuresmarkten. Een boer kan termijncontracten gebruiken om vooraf zekerheid te krijgen over de verkoopprijs van zijn oogst. Een bakker kan hetzelfde doen om toekomstige graanprijzen vast te leggen. Bij NHL-prestaties bestaat zo’n natuurlijke economische behoefte nauwelijks.

Daar komt het risico van handel met voorkennis bij. LeagueShares waarschuwt in zijn eigen documenten dat regels rond niet-openbare informatie bij sportfutures nog nauwelijks zijn uitgewerkt.

Spelers, coaches, trainers, medisch personeel, scheidsrechters, bestuurders en dataleveranciers kunnen informatie hebben die andere beleggers niet kennen. Dat wordt extra gevoelig doordat gebeurtenissen tijdens een wedstrijd rechtstreeks invloed kunnen hebben op de index.

Ook de ETF’s met een dubbele dagelijkse hefboom brengen extra risico’s mee. Dergelijke fondsen worden iedere dag opnieuw aangepast. Wanneer de onderliggende waarde veel heen en weer beweegt, kan dat op langere termijn rendement kosten, zelfs wanneer het team uiteindelijk ongeveer op hetzelfde niveau eindigt.

Tot slot bestaan er vragen over het toezicht op de index zelf. De commissies die over de methodologie gaan, worden volgens de bron door FutureSports aangesteld. De voorzitter beschikt daarbij over doorslaggevende stemmen.

De producten bevinden zich nog in een vroege fase. Kosten en verschillende andere voorwaarden zijn nog niet bekendgemaakt. Voor particuliere beleggers wordt vooral belangrijk om te begrijpen dat een NHL ETF niet hetzelfde is als simpelweg financieel inzetten op een overwinning van hun favoriete ploeg.

Het bericht Wall Street wil van ijshockey een belegging maken met 100 nieuwe ETF’s verscheen eerst op Newsbit.

Wil je op de hoogte blijven van het laatste nieuws, artikelen en YouTube video’s? Abonneer je dan op onze push-berichten op Telegram of Twitter.
Heb je vragen of wil je in contact komen met andere crypto fanaten join dan onze  Telegram chat!